Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / O ŠKOLE / Úspěchy studentů a školy

Marek Eben na České

Marek Eben navštívil Gymnázium Česká!

Z diáře Marka Ebena: StarDance, Filmový festival v Karlových Varech, Gymnázium Česká… Je to skutečně tak. V úterý 21. září 2021 nás poctil svou návštěvou herec, hudebník a skvělý moderátor Marek Eben. V rámci TalentAkademie hovořil se studenty gymnázií a dalšími hosty z celého Jihočeského kraje.

Shora zmíněné se jeví jako nějaký žert či jen vysněné přání, ale Marek Eben na Gymnázium Česká opravdu zavítal, a to ne z důvodu, že by při své zpáteční cestě z Karlových Varů zabloudil a ptal se na cestu, kudy dál na Prahu, ale aby se setkal se studenty. Nejdříve si však se zájmem prohlédl naše gymnázium, na kterém působil jeho prastrýc Kamil Eben. Následovala beseda a odpovídání na řadu zajímavých dotazů.

V další části večera Marek Eben obdržel darem od pana ředitele A. Sekyrky Babičku B. Němcové, ovšem v němčině, kterou kdysi přeložil právě jeho prastrýc. Byla mu také předána „petice“ žáků naší školy, kteří by si kromě jiného přáli, aby Marek Eben též vyučoval na našem gymnáziu. Proto náš vzácný host převzal z rukou pana ředitele jmenování „čestným profesorem Gymnázia Česká“, který může na naší škole vyučovat kdykoliv kterýkoliv předmět.

Připomněl studentům, že je rád, že mohl zažít část života i v komunistickém režimu, jelikož o to lépe může porovnávat tuto smutnou dobu se současností. Díky tomu si opakovaně uvědomuje, že je vlastně trvale šťastný. Své zamyšlení podkládal úvahou nad tím, jaký život žili naši nedávní předci. Zažili teror 1. a 2. sv. války a po krátkém nadechnutí ve svobodě se opět ocitli v nekonečně dlouhé době komunistického útisku, tyranie a strachu. Na jednu z otázek: „S kým by se rád setkal?“ hbitě reagoval, že s Komenským, ale zároveň neví, zda by se Komenský chtěl setkat s ním.

Atmosféra, ve které se toto setkání neslo, je nezapomenutelná. Víc než kdejaká kniha či vědecká publikace nějakého významného autora působí formujícím způsobem na mládež živé setkání s takovouto osobností, ze které vyzařuje pravdivost, čistota myšlení, moudrost, lidskost, pokora, otevřenost a empatie. Obdivovali jsme gejzír Ebenova inteligentního a dobrosrdečného humoru a jeho schopnost mistrné improvizace či okamžité reakce přicházející jako nezkrotná horská bystřina. Z očí mu vyzařovala „klukovitost“, která díky eleganci jemu vlastní byla a je současně oděná do aury renesančního člověka. Chvílemi se jevilo, jako bychom se s ním ocitli v paralelním světě, ve kterém není místo pro naše záporné vlastnosti, kde nežije člověk s maskou a nesnaží se sobě i druhým stále něco dokazovat. Není proto pravdou, že máme v poslední době nedostatek vhodných vzorů. Stačí mít oči otevřené a nevidět jen zlo, hrubost a pomluvy jedinců, jejichž čas je již sečtený.

Účastníci TalentAkademie odcházeli nabití optimismem a skvělou náladou. Proto naši aulu bylo možné toho večera připodobnit očkovacímu centru, ve kterém se ovšem neočkovalo proti Covidu-19, nýbrž proti negativismu, pesimismu, vulgaritě a skepsi. Před dveřmi auly chyběl snad jen již informační nápis: „Dnes očkujeme vakcínou Eben.“ A kdo si důkladně prostudoval příbalový leták, zjistil, že tato vakcína je bez vedlejších účinků. Tou se očkuje jen jednou a na trvalo!

V závěru převzal Marek Eben od pana hejtmana dr. M. Kuby jmenování prezidentem TalentAkademie, což pan Eben komentoval slovy: „Přišel jsem k vám se vzděláním vyšším odborným, a odcházím jako profesor a prezident.“

Jménem celého Gymnázia Česká děkujeme Marku Ebenovi za možnost tohoto neobyčejného setkání a přejeme mu a jeho blízkým pevné zdraví, mnoho osobní i profesní spokojenosti, nekončící radost ze znovunabyté svobody po Sametové revoluci a také, nechť tento mimořádný člověk nadále zůstává v našem českém prostředí tím dlouho očekávaným deštěm, jenž jako jediný umí svlažit vyprahlou a rozpukanou zem.

 

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout